Montaža slavine u kuhinji jedan je od onih zadataka koji se često čine jednostavnim, ali zahteva preciznost i pravilno rukovanje alatima kako bi se izbegli problemi u budućnosti. Ako ste u fazi renoviranja kuhinje ili jednostavno želite da zamenite staru slavinu, ovaj vodič će vam pomoći da to uradite brzo i efikasno. Kao iskusni vodoinstalateri, podelićemo sa vama najvažnije savete i korake u procesu montaže slavine, kako biste postigli profesionalne rezultate.
Priprema za montažu slavine u kuhinji
Pre nego što krenete sa montažom slavine, važno je da obavite nekoliko osnovnih priprema. Ove pripreme uključuju odabir prave slavine, prikupljanje potrebnih alata i pripremu radnog prostora.
![](https://static.wixstatic.com/media/98173d_739ba072e5a44e86901ef0079bd18539~mv2.jpg/v1/fill/w_380,h_133,al_c,q_80,enc_auto/98173d_739ba072e5a44e86901ef0079bd18539~mv2.jpg)
1. Odabir prave slavine
Na tržištu postoji mnogo različitih vrsta kuhinjskih slavina, pa je prvi korak odabrati onu koja će najbolje odgovarati vašim potrebama. Postoje slavine sa jednim i sa dva izlaza, sa fleksibilnim vratom, s funkcijom za filtraciju vode, te modele sa senzorima za automatsko otvaranje i zatvaranje. Prilikom odabira slavine, obratite pažnju na sledeće:
Vrsta kuhinje – Ako imate kuhinjski sudoper sa dva odeljka, možda će vam biti potrebna slavina sa dva izlaza. Takođe, razmislite o visini slavine u odnosu na sudoper kako biste izbegli prskanje vode.
Materijal – Izbor materijala slavine je takođe važan. Moguće opcije uključuju čelik, mesing, plastiku i druge legure, ali najpopularniji je nehrđajući čelik zbog svoje otpornosti na vodu i dugovječnosti.
Kvalitet i dugovječnost – Odaberite slavinu poznatih brendova koji nude dugoročnu garanciju i pouzdane proizvode. To je investicija koja će vam koristiti dugi niz godina.
2. Prikupljanje alata
Za montažu slavine biće vam potrebni sledeći osnovni alati:
Ključevi (fiksni i podesivi)
Silikonski zaptivači
Zaptivne trake (ako su potrebne)
Cevne stezaljke
Teflonska traka (ako je potrebno za zaptivanje navoja)
Zaptivači (ako ih slavina ne dolazi u paketu)
Vodovodna traka ili britve
3. Priprema radnog prostora
Pre nego što počnete, isključite vodu na glavnom ventilu kako biste izbegli poplave i curenje. Očistite područje oko sudopera kako biste imali dovoljno prostora za rad, a na pod stavite krpu ili stari peškir kako biste zaštitili radnu površinu i sprečili pad alata.
Korak po korak: Kako montirati slavinu u kuhinji
Kada ste završili sa pripremama, možete preći na montažu slavine. Evo detaljnog vodiča za montažu:
1. Prvo uklonite staru slavinu (ako postoji)
Ako već imate staru slavinu koja je dotrajala, prvo je morate ukloniti. Da biste to uradili, isključite vodu na glavnom ventilu i otvorite slavinu kako biste ispustili preostalu vodu iz cevi. Zatim odvrnite šrafove koji drže slavinu na mestu (najčešće na donjoj strani sudopera), i pažljivo uklonite staru slavinu.
2. Postavite novu slavinu
Postavite novu slavinu na odgovarajuće mesto na sudoperu. Pre nego što počnete sa pričvršćivanjem, obavezno proverite da li je slavina kompatibilna sa otvorima u sudoperu i da li su svi delovi prisutni u pakovanju.
3. Priključivanje cevi za vodu
Kada je slavina na svom mestu, vreme je da povežete vodovodne cevi. U zavisnosti od tipa slavine, može biti potrebno povezivanje sa fleksibilnim cevima, čeličnim cevima ili plastičnim cevima. Prvo povežite cev za hladnu vodu, pa zatim za toplu.
Da biste osigurali dobar spoj, obavezno koristite teflonsku traku ili odgovarajuće zaptivače na navojima. To će sprečiti curenje vode. Uverite se da su cevi pravilno pričvršćene, ali pazite da ih ne zatežete previše jer to može oštetiti delove slavine.
4. Zaptivanje i brtvljenje
Za optimalno zaptivanje, koristite silikonske brtve ili brtvene trake na mestima gde slavina dolazi u kontakt sa sudoperom. Ovo je važno kako bi se sprečilo curenje vode. Pažljivo pritiskajte brtve i proverite da li je sve čvrsto postavljeno.
5. Testiranje i završni koraci
Kada završite sa instalacijom slavine, otvorite ventil sa vodom i proverite da li postoji bilo kakvo curenje. Ako primetite da voda curi sa spojeva, pažljivo ih zategnite, ali ne previše. Ako je sve u redu, obrišite područje oko slavine i sudopera, i očistite ostatke silikona ili drugih materijala koje ste koristili.
Saveti vodoinstalatera za montažu slavine
Budite pažljivi sa zatezanjem – Previše zatezanja može oštetiti slavinu ili navoje na cevima. Prilikom pričvršćivanja cevi, zategnite ih samo dovoljno da ne dođe do curenja.
Proverite nivo slavine – Pre nego što učvrstite slavinu, proverite njen nivo. Neispravno postavljena slavina može uzrokovati neželjeno curenje i probleme u budućnosti.
Koristite kvalitetne zaptivače – Jeftini zaptivači mogu brzo propasti i uzrokovati curenje. Uvek koristite proizvode dobrog kvaliteta kako biste izbegli kasnije probleme.
Redovno održavanje – Čak i nakon što završite montažu, redovno proveravajte slavinu na znakove curenja i redovno je čistite kako biste produžili njen vek trajanja.
Česte greške prilikom montaže slavine
Iako montaža slavine u kuhinji deluje jednostavno, mnogi početnici prave nekoliko uobičajenih grešaka koje mogu dovesti do problema:
Zatezanje previše – Prekomerno zatezanje može izazvati oštećenje slavine ili navoja. Uvek pazite da ne preterate.
Nedovoljno zaptivanje – Ako niste koristili odgovarajuće brtve ili niste pravilno zaptivili slavinu, voda može početi da curi.
Korišćenje pogrešnih materijala – Korišćenje loših zaptivača ili materijala može izazvati brže trošenje slavine i cevi.
Montaža slavine u kuhinji deluje kao relativno jednostavan posao ako pratite napisane savete i koristite odgovarajuće alate. Ipak, važno je da budete pažljivi kako biste osigurali dugotrajan rad slavine i sprečili eventualne probleme u budućnosti. Ako niste sigurni u svoje sposobnosti, pozovite profesionalnog vodoinstalatera koji će brzo i efikasno obaviti posao.
Comments